Listopad-třetí týden

Je už docela zima, a tak se raději více hýbeme.Týden jsme zahájili větším putováním. Vydali jsme se k maringotce oklikou kolem kostela, Štolfů, dále pak přes horní louky, lesem k posedu a kládám. Čas nám tak utekl, že jsme to k maringotce ani nestihli. Cestou jsme se schovávali, hráli si s listím, dělili se o svačinu, šplhali na posed a lezli po kládě. Byl to zkrátka den v lesní tělocvičně! Druhý den jsme šli raděj přímo k maringotce, aby si to tu děti užily. Kluci se hned dali do stavby muzea, holky pilně hrabaly listí, vařily a plnily úkoly v pracovním listě. S druhou skupinou jsme se vydali hledat šišky, které využijeme na adventních dílnách.Viděli jsme krásný rozdíl mezi smrkem, borovicí a douglaskou. Viděli jsme také hejno kachen a posbírali si bílá peříčka. Hodila se nám na výrobu svatomartinské husy. Další den jsme byli nadšení z námrazy a zkoušeli jsme, jak pod našima rukama taje. Do altánu na zahradě jsme umístili obrázky ptáků, které můžem v zimě pozorovat a k maringotce pak hmyzí domeček. Zahráli jsme si příběh o sv. Martinovi, a pak si vyzkoušeli, jaké to je šermovat mečem. V pátek si každý našel zábavu podle gusta: hrálo se maňáskové divadlo, cvičilo, stavělo z kostek, vyrábělo. Venku jsme si hráli s obručemi, a také pohybové hry. Dopoledne jsme zakončili společnou fotkou u půvabného stromu s tajemnými plody. Víte, co to je za strom? Ano, je to myšpule a její přemrzlé plody někteří i ochutnali - jsou chutné, se specificky hruškovou chutí, a prý i léčivé (staví průjem).