Deváťáci na výletě v Ostravě

Žáci 9. třídy strávili dva dny v Ostravě, kde poznávali hornickou historii i svět techniky.  

První den jsme navštívili Důl Michal, kde jsme si prošli autentickou cestu horníka do práce. Viděli jsme řetízkové šatny sloužící k sušení pracovního oblečení, sprchy, prádelnu, geologickou místnost, ošetřovnu i další prostory, které byly součástí každodenního života horníků. Viděli jsme i technické vybavení, které bylo využíváno při těžbě uhlí.  

Odpoledne jsme zavítali do Malého světa techniky U6 v Dolních Vítkovicích. Žáci si vyzkoušeli například obrábět, zkusili si poslat poštu potrubím nebo otestovali simulátory dopravních prostředků. Zaujala je také expozice věnované energetice, výrobě elektřiny a technickým vynálezům. Díky interaktivním exponátům si mohli vědu a techniku vyzkoušet na vlastní kůži.  

Druhý den jsme navštívili Landek Park, kde jsme se seznámili s prací báňských záchranářů. Poté náš čekal hlavní bod programu, sfárání do důlní expozice Anselm. Do podzemí jsme sjeli původní těžní klecí a navštívili jsme historické sloje Albert a František, které přibližují podmínky práce horníků v minulosti. 

Výlet byl nejen poučný, ale i velmi zajímavý. Odvezli jsme si spoustu nových poznatků, zážitků a společných vzpomínek.                       

                                                                                                                                          Jana Proboštová                                        

Základní škola

Mateřská škola

Nahoru