Tandemová výuka na naší škole

Co si představit pod pojmem tandemová výuka? Jde o speciální druh výuky, též označované jako párová, kdy jsou během výuky ve třídě dva učitelé.

Cílem této metody je co nejvíce zlepšit výsledky každého žáka tím, že s celou třídou pracují dva pedagogové. Ideální situace nastává, pokud dvojici tvoří učitelé se stejným odborným vzděláním, kteří spolupracují při přípravě i realizaci hodiny a následně spolu výuku rozebírají a hodnotí. Hlavní přínos metody spočívá v intenzivnějším působení na žáky a možnosti přizpůsobovat výuku podle potřeb žáků. Zjednodušeně řečeno – víc (kantorských) očí víc vidí, víc hlav víc ví. Párová výuka je novým podnětem i pro učitele samotné, umožňuje jim pracovat jinak, učit se od sebe navzájem, a také prohlubovat vzájemnou důvěru.

Na naší škole jsme naplánovali tandemovou výuku v rámci projektu Šablony. V době plánování jsme ale nepočítali s distanční formou výuky, což byla nová výzva. Když byla schválena distanční podoba projektu, tak jsme neváhali. Zapojily se učitelky matematiky Gricová a Axmanová se 6. a 9. tř. a učitelé Paráková a Musil s 5. tř. v rámci přírodovědy a vlastivědy. Původní výběr předmětů byl zcela jiný, ale bylo nutné přizpůsobit se možnostem distanční výuky. Do prvních hodin jsme vstupovali trochu s obavami, jak budou žáci reagovat. Přestože máme odučených zatím pár společných hodin, jednoznačný závěr, na kterém se shodli učitelé i žáci je takový, že tandemová výuka přináší skvělé oživení online hodin pro obě strany. Výhodou je možnost dělení žáků do místností, práce ve skupinách a možnost sledování, hodnocení a předávání vedení aktivit.

Konečně jsme měli možnost vyzkoušet tento způsob výuky i prezenčně. Zkusili jsme v rámci tandemu připojit i projektové vyučování ve skupinách. A jak to všechny bavilo, můžete vidět na přiložených fotech. Znalosti, které žáci získali během distanční výuky, si upevnili při praktických činnostech ve třídě i na zahradě. Opět se nám potvrdilo, že tandemové vyučování přináší více možností při realizaci výuky a také skvělé oživení  hodin pro obě strany.