Ryba na prášcích

Nejdříve žáci deváté a pak osmé třídy navštívili v Krásensku výukový program Ryba na prášcích. Nejdříve se zúčastnili konkurzu na volné pozice ve fiktivní firmě Ekotox. Museli prokázat své znalosti a dovednosti nejen z chemie, přírodopisu a matematiky, ale i při práci s textem nebo vyhledávání informací. Konkurz všichni úspěšně zvládli a hned se mohli pustit do zpracovávání první zakázky - Zjišťování kvality vody na různých místech v Krásensku. Po skupinkách zvládli podle mapy najít správné odběrové místo, odebrat vzorky, zjistit teplotu a průtok v daném místě a pak i společně stanovit obsahy různých chemických látek a další vlastnosti odebraných vzorků. Výsledky svých měření zaznamenali do mapy a společně vyvodili závěry. Většina žáků zvládla náročný program na výbornou. Všichni se dozvěděli něco nového a vyzkoušeli i věci, které ve škole zkusit nemohou.

A malé pohlazení na závěr: Když jsme šly s paní kolegyní po Krásensku, zeptal se nás jeden pán, odkud jsme. Odpověděly jsme, že z Knínic. Pak řekl, že máme dobře vychované děti, že všechny vzorně pozdravily, když šly okolo. :-)